Türk Tütününün Absürd Yolculuğu

Badem bıyıklı hükümetimizin sigaraya karşı tutumu malum; gerçi onlar keyif ve zevk veren herşeye karşılar ama konumuz o değil. Viyana kapılarından gerisin geri döndüğümüz günden beri kendi kendimizi yağmalıyoruz. Sistem şöyle işliyor:

Üretim, imalat, tasarım zor iş. Öğrenmeniz, çalışmanız, çabalamanız, ter dökmeniz gerek. Talansa öyle değil; iktidara gelmeniz yeterli: Salarsınız harcı vergiyi, canınız kime istiyorsa ona aktarırsınız. Tütün ürünlerinde de böyle. Toplam vergi gelirlerinin %10'u yalnızca sigaradan geliyor ve toplanan parayla birileri ayaklarını bedava yıkıyor.

Yanlış anlaşılmasın: sigaranın fiyatıyla sorunum yok, ama madem haracı ben ödüyorum, nasıl harcanacağında da söz hakkım olmalı diye düşünüyorum. Demokrasiyi çoğu insan gibi kıçından anlamamışsanız, kuvvetler ayrılığı ilkesinin burada da geçerli olduğunu çabucak görürsünüz.

Niyet: Sağlığa zararlı olduğu genelde kabul gören bir maddenin tüketimini caydırmak (tabii niyetiniz gerçekten buysa).

Çözüm: Fiyatını artırmak.

Buraya kadar hemfikiriz. Lakin, akabinde işler çatallaşıyor. Siz zam miktarını belirlersiniz, ben de paranın hangi hayır işinde kullanılacağını. Örneğin, bütün devlet hastanelerinin MR, ultrason, diyaliz vb araçlarının, laboratuvar gereçlerinin tedarik edilmesi, eksiklerinin tamamlanması gibi. Yapamayacağınız şeyse şudur: hem fiyatı belirleyip, hem de yandaş şirketlerinize dağıtım masrafı adı altında çıkar sağlamak için makarna ve kömür dağıtamazsınız. Buna haraç denir. Bu, benim zevkime limon sıkar, ve ben de zevkine aşırı düşkün bir insanım.

peter stokkebye turk ihrac tutun
Son zamlardan beri sarma sigara içiyorum ve geldiğim nokta, daha doğrusu gariban Türk tütününün geldiği nokta tek kelimeyle absürd. Peter Stokkebye Turkish Export kullanıyorum (özellikle ABD'de çok tutuluyor). Samsun yöresi ve Virginia tütünlerinin harika bir karışımı, sitede tanıtıldığı isimle the Oriental Burley, hafif aromalı ve yumuşak içimli. Danimarkalı bir şirketin ithal ettiği Türk tütününü İngiltere'den almak limoni duygularımı düzeltiyor. Şaşıracaksınız ama bu dolambaçlı yol bile Türkiye'den sigara almaya göre daha ucuz.

Gıcık olduğum tek şey kaldı: o da sigaraya hala o fahiş fiyatı ödeyenler. Onlara ne yapsam acaba?


0 yorum :: Türk Tütününün Absürd Yolculuğu

Yorum Gönder