2010 Çin Fener Festivali

2010 cin fener festivali ejderha gemi

Ay takvimine göre düzenlenen Çin yeniyılının ilk dolunayı dündü ve her zamanki gibi kapanış onuru Fener Festivali'nindi. Belki de dünyanın en mütevazi insanlarının, Kaplan yılının ilk 15 gününü sanki kuşatma altındaymış (patlayan havai fişekler, kapalı dükkanlar) gibi yaşamasına neden olan eğlenceli keşmekeş ne yazık ki bitti; ağızlarda o leziz tangyuanların (doğal olarak pirinçten yapılıyor) tadını bırakarak.

Fener Festivali binlerce yıldır kutlanıyor ama neden fener? Rivayet muhtelif olsa da göze batanlar şunlar:

Taiyi namlı cennet tanrısına tapınmak. Efsaneye göre Qin Hanedanı'yla birlikte imparatorlar, bu sevimli tanrıyı mutlu etmek ve sel, kıtlık, salgın hastalıklar ve hatta ejderhalardan korunmak için kutlamalar düzenlemeye başlamışlar.

İyi talih tanrısı Tianguan'ın doğum günü. Tianguan eğlenceyi severmiş. Bu yüzden insanlar fenerlerle onu mutlu etmeye çalışmış; tabii karşılığında da iyi şans ummuşlar.

Başka hikayeler de mevcut. Hangisine inanacağınızsa kişisel tercihiniz. Benim favorim Cennet'te ikamet eden Yeşim İmparator'un kandırılmasıyla ilgili olanı. Söylence bu ya, bir gün köylüler yanlışlıkla İmparator'un en sevdiği kuşu avlamışlar. Buna çok sinirlenen Tanrı, köyün ateşten bir fırtınayla yokedilmesini emretmiş. Ulu Yeşim'in kızı bunu duymuş ve haberi köylülere yetiştirmiş. Köyün bilgesi köy yerine kırmızı fenerler astırmış, büyük ateşler yaktırmış ve havai fişekler patlattırmış. Yeşim'in askerleri köyü yok etmeye geldiklerinde çoktan yanıp kül olduğunu sanıp geri dönmüşler. O günden beri her yıl, Tanrı'nın aldatılması şerefine fener alayları düzenlenir olmuş.

Çin'e niyetiniz tatil için gitmekse, bunu görkemli fener alaylarının düzenlendiği bu özel güne denk getirmeniz şart. Ejderhalar, kayıklar, gemiler, balonlar, ne ararsanız var. Eğer bu ışık cümbüşüne fotoğraf makineniz ya da video kameranız olmadan gitmişseniz, temiz bir dayağı haketmişsiniz demektir.


0 yorum :: 2010 Çin Fener Festivali

Yorum Gönder